Wentylacja

Wentylacja jest to proces „zmiany” lub wymiany powietrza w jakiejkolwiek przestrzeni, w celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniu

(czyli do regulacji temperatury, uzupełnienia tlenu i usunięcia zbędnej wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, dymu, ciepła, kurzu, unoszących się w powietrzu bakterii, i dwutlenku węgla). Wentylacja umożliwia wprowadzenie powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku a tym samym utrzymania cyrkulacji powietrza, i w celu zapobieżenia zastojowi powietrza.

Wentylacja obejmuje zarówno wymianę powietrza na zewnątrz, jak również krążenie powietrza wewnątrz budynku. Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o zachowaniu odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz budynku. Sposoby wentylacji budynku można podzielić na typy mechaniczna / przymusowa i fizycznych, tzw. grawitacyjna.

„Mechaniczna” lub „wymuszona” wentylacja jest używana do kontroli jakości powietrza w pomieszczeniach. Nadmiar wilgoci, zapachów i zanieczyszczenia mogą być często kontrolowane poprzez wymieszanie lub wymianę z powietrzem zewnętrznym.

Wentylacja zwiększa zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia, jednak odzyskiwania ciepła może być stosowany w celu zmniejszenia zużycia energii. Wiąże się to z procesem wymiany ciepła pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym. Wentylacja z odzyskiem energii zawiera dodatkowo opcję wymiany wilgoci.

W kuchniach i łazienkach zazwyczaj stosuje się wentylację mechaniczną. Kuchnie mają do czynienia z dodatkowymi problemami takimi jak dym i tłuszcz. Czynniki przy projektowaniu takich układów obejmują szybkość przepływu i poziomu hałasu. Jeśli przewody przechodzą przez nieogrzewane miejsca (np, poddasze), przewody powinny być izolowane, jak również, aby zapobiec kondensacji na kanale.

Wentylacja grawitacyjna to wentylacji budynku z powietrzem zewnętrznym, bez użycia wentylatora lub innego układu mechanicznego. Można to osiągnąć za pomocą otwieranych okien lub nawiewników. W bardziej złożonych systemach ciepłe powietrze w budynku, może wydobywać się z górnych otworów na zewnątrz (efekt kominowy) wymuszając napływ chłodnego powietrza z zewnątrz. Powietrze to jest wciągane do budynku w sposób naturalny przez otwory w dolnych obszarach. Systemy te zużywają bardzo mało energii, ale należy uważać, aby zapewnić wygodę mieszkańców. W ciepłych i wilgotnych miesiącach, w wielu klimatach, utrzymanie komfortu cieplnego wyłącznie poprzez naturalną wentylację może nie być jednak możliwe.
Post Tagged with jak serwisować wentylacje, wentylacja, wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna. wentylacja automatyczna, wentylacja serwis, wentylacja warszawa, wentylatory warszawa, wentylator serwis, wentylatory serwis

Do góry